Forum Nasza Szkapa Strona Główna Nasza Szkapa
forum ło qniach

odwiedź naszą stronę:

www.naszaszkapa.pl

Nie pytaj, co Szkapa może dać Tobie. Zapytaj, co Ty możesz dać Szkapie?

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"Sławne konie sławnych jeźdźców"
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pocahontass
roczniak
roczniak

PostWysłany: Pon. 15 Sty. 2007, 16:35    Temat postu: "Sławne konie sławnych jeźdźców" Odpowiedz z cytatem

Witam!

Nie wiem, czy mnie jeszcze pamiętacie, bo się ostatnio wcale nie odzywam (za co wielkie mea culpa Embarassed), ale to wszystko przez maturę... No i w sumie odzywam się również przez maturę, bo potrzebuję Waszej końsko-ksiażkowej wiedzy Wink.

Chodzi o to, że wymyśliłam sobie na prezentację ustną z języka polskiego temat "Sławne konie sławnych jeźdźców". Temat ogólnie bardzo pociągajacy i przyjemny.

Oczywiscie opowiem o kilku historycznych parach (Aleksander i Bucefał, Cyd i Babieka, Napoleon i Marengo, Wellington i Kopenhagen, Piłsudski i Kasztanka). I tutaj moje pierwsze pytanie: czy znacie jakieś historyczne książki, w których można by znaleźć opisy tych par? Bo niestety w bibligrafii musi być się coś więcej, niż książki jeździeckie...

No i druga część prezentacji- koniecznie muszę znaleźć jakieś sławne pary w literaturze. Wydawałoby się to proste, ale... w większości przypadków konie traktowane są w lekturach jako środek transportu, ewentualnie występują opisy "ogromnych karych rumaków z rozwianą grzywą" etc. a mi niestety nie o to chodzi. To muszą być konie z charakterem, będące w pewnym sensie jednymi z bohaterów książki. Podobno Kmicic w "Potopie" miał takiego konia (jest to jedna z niewielu lektur, których nie udało mi się przeczytać, ale już się za nią zabrałam). Był też Winnetou, ale o nim mogę wspomnieć jedynie marginalnie, bo to nie jest literatura "wysokich lotów" :/. No i na tym moje pomysły się kończą. Więc tutaj następuje moje kolejne pytanie: czy kojarzycie inne książki, w których znalazłabym jakieś charakterystyczne pary?

Na końcu chciałabym jeszcze pokazać kontrast pomiedzy dawnymi, a teraźniejszymi sławnymi parami (np. Sałacki i Czcionka, Anky i Salinero), ale to już nie powinno być problemem (na szczęście w tym wypadku już nie wymagają książkowego potwierdzenia Wink).

Wiem, że zaglada tu wiele koniarzy, mam więc nadzieję, że niektórzy z Was interesują się również końmi w literaturze i historii, i że zechcecie mi pomóc. Tak więc z góry dziękuję Smile.

Pozdrawiam
Pocahontass

PS. Zastanawiałam się, w jakim dziale założyć ten temat i doszłam do wniosku, że chyba będzie pasował do "O koniach na poważnie", ale jeśli się myliłam, to proszę o przeniesienie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Zagadaj na GG
Dioda
koń profesor
koń profesor

PostWysłany: Pon. 15 Sty. 2007, 16:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sporo ciekawostek znajdziesz w " Wielka Encyklopedia Konie " autorstwa Elwyn Hartley Edwards , z której zresztą korzystałam w trakcie quizu.
Oprócz wymienionych przez Ciebie par jest jeszcze Cyd (Ruy Diaz ) i Babieka .
A ze znanych jeszcze Szumka i książę Józef Poniatowski ... tyle mi przyszło do głowy.
Powrót do góry
Teodora
rumak
rumak

PostWysłany: Pon. 15 Sty. 2007, 16:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

może ten wątek cokolwiek pomoże, też maturalny, tyle, że zeszłoroczny
http://www.parelli-info.waw.pl/forum/index.php?p=readTopic&nr=117

rozważ, jak będzie lepiej: mniej przykładów, a głębiej, czy rzeczywiście galop przez literaturę i historię: dużo koni i ludzi, ale o każdej parze krótko. nie utoń w nadmiarze!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Zagadaj na GG
Ailusia
koń profesor
koń profesor

PostWysłany: Pon. 15 Sty. 2007, 17:01    Temat postu: Re: "Sławne konie sławnych jeźdźców" Odpowiedz z cytatem

Pocahontass napisał:
Wydawałoby się to proste, ale... w większości przypadków konie traktowane są w lekturach jako środek transportu

A wiesz, że doszłam do podobnych wniosków Smile robiłam kiedyś badania terenowe (takie wywiady) o koniach w naszej kulturze. Wyszło bardzo średnio, generalnie ludzie niewiele mieli do powiedzenia o koniach, bo to raczej narzędzie! Tak jakby były koty, psy, krowy itepe, oraz silnik czyli koń... trochę lepiej na tym tle wyszła arystokracja i generalnie tacy co trzymali konie z próżności. Ale ludzie których życie właściwie zależało od koni, traktowali je bardzo przedmiotowo... może znajdę bibliografię tamtej pracy, to ci coś podrzucę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Zagadaj na GG
Ailusia
koń profesor
koń profesor

PostWysłany: Pon. 15 Sty. 2007, 17:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znalazłam tyle, ale chyba niezbyt ci to pomoże:

Stefan Bojanowski, Za końmi na Wołyń i Ukrainę. Kraków 1902
Zuzanna Sawicka, Koń w życiu szlachty w XVI – XVIII w. Toruń 2002
Zygmunt Sosnowski, O koniu w Polsce. Warszawa 1912
Krzysztof Dorohostajski, Hippika to jest księga o koniach, potrzebna i krotochwilna młodości zabawa. Kraków 1861
Ks. Władysław Sanguszko, O sztuce chowu koni i utrzymaniu stada. Kraków 1850
Marian Czapski, Historja powszechna konia. Warszawa 1985
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Zagadaj na GG
Pocahontass
roczniak
roczniak

PostWysłany: Pon. 15 Sty. 2007, 17:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm... "Wielką Encyklopedię Konie" mam i zamierzam się na niej oprzeć, ale niestety to nie wystarczy. Muszę mieć przynajmniej ze dwie stricte historyczne książki w bibliografii...

Dziękuję Teodoro za linka, zaraz zabieram się za czytanie Smile. Oczywiście nie zamierzam mówić o tych wszystkich parach, wybiorę z nich tylko kilka przykładów. W każdym razie w prezentacji maturalnej nie może być samych książek historycznych, dlatego potrzebuję chociaż 3 przykłady z literatury... No i niestety nie mogą to być jakieś superlekkie ksiażeczki, bo chodzi właśnie o tą "literaturę wysokich lotów" (psia jego mać Evil or Very Mad).

Teraz siedzę nad nieszczęsnym "Potopem". Mam nadzieję, że ten konik Kmicica faktycznie się nada...

Ale może ktoś jeszcze na cos wpadnie?

Dziękuję za odzew Smile

Pozdrawiam
Pocahontass
Powrót do góry
cinka
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Pon. 15 Sty. 2007, 17:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Konik Kmicica się moim zdaniem nie nada. Jeżeli dobrze pamiętam Potop. Nie ma tam żadnej wyjątkowej więzi między koniem a Kmiciem. Nie wiem czy w ogóle tam było imię tego konia. Zresztą on później należał do księcia Bogusława, później Kmicic go odzyskał jak miał potyczkę z Bogusiem. I zbyt duzo o nim nie było. Był wspomniany jako niesamowicie szybki i wytrzymały i że nie trzymając wodzy leci cwałem nawet o nos nie wyprzadzając koni po swoich dwóch stronach. Ale jakas szczególna więź czy cus to wedlug mnie nie...
Dioda
koń profesor
koń profesor

PostWysłany: Pon. 15 Sty. 2007, 17:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obawiam się , że Cinka ma rację...hmmm....
Może jeszcze to coś pomoże
http://www.konieirumaki.pl/artyk.php?grupa=konwkulturze&nr_kir=3
Powrót do góry
nika_k
roczniak
roczniak

PostWysłany: Pon. 15 Sty. 2007, 20:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Don Kichot i Rosynant Idea
Patrz - "Don Kichot z Manczy" (hiszp. Don Quijote de la Mancha) – powieść Miguela de Cervantesa

A tak przy okazji w słowniku Kopalińskiego znalazłam takie hasło:
Cytat:

Rosynant szkapa wychudła, wysoka, koścista, łękowata.
Etym. - hiszp. Rocinante dosł. 'eks-szkapa; koń Don Kichota', zob. donkiszot; rocin 'szkapa'; antes '(po)przed(nio)'; (etymologia podana przez gł. bohatera powieści; w istocie -ante jest tu dawną hiszp. końcówką imiesłowową o charakterze podniosłym, dystyngowanym).

cinka
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Pon. 15 Sty. 2007, 20:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A we Władcy Pierścieni to nie było parek końsko-ludzkich? Co prawda nie czytałam, ale tam chyba były...
Dioda
koń profesor
koń profesor

PostWysłany: Pon. 15 Sty. 2007, 20:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Owszem...całe mnóstwo ( w 1 edycji quizu było nawet takie pytanie)...ale czy przejdą postaci bajkowe , całkowicie wymyślone przez Tolkiena ?
Z tego co zrozumiałam chodzi raczej o historię.... Rolling Eyes
Powrót do góry
dragonfly
źrebak
źrebak

PostWysłany: Pon. 15 Sty. 2007, 21:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z literatury to na pewno "Lotna" Żukrowskiego w dodatku jest ekranizacja (jeśli dobrze pamiętam to Wajdy).
MS_
podjezdek
podjezdek

PostWysłany: Pon. 15 Sty. 2007, 22:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do literatury "wysokiej" to sięgnij do poezji. Podpowiadam „Dumę o Wacławie Rzewuskim", a trochę w innym tonie "Naszą Szkapę" ( kto pamięta że to jest tytuł powieści?). Koń Kmicica pasuje moim zdaniem jak najbardziej- w końcu to prezentacja jego zalet była osia intrygi. Jest też w Ogniem i Mieczem "Inflandzka Kobyła" pan Podbipiety. No i sam autor - mała nowelka Sienkiewicza o jego własnej przygodzie z koniem - "Wiatr Santa Anna". Tolkien to moim zdaniem nie bajeczka tylko klasyka gatunku, no ale to juz do twojej oceny - niektórzy poloniści w ogóle nie uważają fantastyki za literaturę.
Z par historycznych – a właściwie historyczno/literackich to jeszcze Jan Sobieski i Pałasz. I W ogóle sięgnij do XVII- wiecznych pamiętników – np. Paska wydawane były mnóstwo razy i zawierają sporo anegdotek o koniach
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Zagadaj na GG
Dioda
koń profesor
koń profesor

PostWysłany: Pon. 15 Sty. 2007, 22:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tolkien to moim zdaniem nie bajeczka tylko klasyka gatunku, no ale to juz do twojej oceny - niektórzy poloniści w ogóle nie uważają fantastyki za literaturę.

A uważam to za spory błąd w nauczaniu . Dlaczego tylko na " poważnie " ?
Sorki za OT.
Osobiście jestem wielką fanką literatury fantasy i s-f Ciii!
Powrót do góry
Rzepek
dwulatek
dwulatek

PostWysłany: Pon. 15 Sty. 2007, 23:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A nie chciałabyś zahaczyć o Królikiewicza i Jaśka lub Picadora? To już też historia, w dodatku wspaniała, z medalami, rozsławiająca Polskę na świecie.
W takich pracach zazwyczaj szczególną uwagę zwraca się na efekty, czyli - jak to wpłynęło na losy bohatera... itd. Wszystkie komisje patrzą na podsumowanie, nie tylko na treść pracy. Jeżeli można Ci podpowiedzieć , to staraj się właśnie wypunktować, co dobrego wynikło z tej przyjaźni końsko-ludzkiej. I rozdziel pracę na 2 części - popularno-naukową ( tu szczególnie Piłsudski i Kasztanka, bo to i modne, i znane ogółowi) i fikcję literacką (czyli np Winnetou i Hatatitla) . Powodzenia!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email WP Kontakt
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasza Szkapa Strona Główna -> O koniach na poważnie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: